Skip to content

ДАТУМ

септември 24, 2022

Категории

Саемот на социјални претпријатија и граѓански организации

На 24 септември 2022 година се оддржа Саем на социјални претпријатија и граѓански организации на платото пред Центарот за социјални претпријатија (позади Спомен куќата на Мајка Тереза), во рамки на проектот на ЕУ „Поддршка на социјалните претпријатија”, имплементиран од Ептиса, Барка и Екорис, каде краен корисник е Министерството за труд и социјална политика, во соработка со Цивика мобилитас.

Над 40-тина организации имаа можност да ги претстават своите производи и услуги. Социјалните претпријатија преку економски активности прават добро за општеството, тие вработуваат маргинализирани групи и го реинвестираат својот профит со цел решавање на одредени општествени проблеми.

Социјалното претприемништво иако е во почетна фаза, сепак има веќе воспоставена основа во нашата држава, имаме усвоена национална стратегијата за социјално претприемништво, изработен е и нацрт-закон за социјално претприемништво.

На официјалното отворање на саемот свое обраќање имаа Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, Заменик министерот за труд и социјална политика, Енвер Хусејин, Амбасадорката на Швајцарската Конфедерација во Македонија, Н.Е Вероник Улман и Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Н.Е Дејвид Гир.

Пет идни социјални претпријатија од Источниот плански регион учестуваа на националниот саем каде граѓаните имаа можат да видат занаетчиски производи, накит, мебел, ламби, облека и итн. и да се запознаат со работата на социјалните претпријатија, гледајќи од блиску што значи да се биде социјално претпријатие и кои се придобивките од истите.

Во рамки на саемот на социјални претпријатија и граѓански организации се оддржа и обука за јавни набавки за градоначалници од Македонија и од земјите членки на ЕУ. Законот за јавни набавки отвора можности за поддршка на социјалните претпријатија на локално ниво.

Саемот за поддршка на социјалните претпријатија е дел од серијата промотивни настани во рамки на проектот. 

Галерија

Споделeте:

Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

I accept the Privacy Policy